به یاد ناصر حجازی ; اسطوره تکرار نشدنی فوتبال ایران

ناصر حجازی (زاده ۲۳ آذر ۱۳۲۸ در تهران – درگذشته ۲ خرداد ۱۳۹۰ در تهران) دروازبان و مربی مشهور فوتبال اهل ایران بود. حجازی دروازه‌بان اول تیم ملی فوتبال ایران در دهه ۱۳۵۰ بود و ۲ قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، ۱ قهرمانی در بازی‌های آسیایی و شرکت در المپیک و جام جهانی فوتبال را در کارنامه دارد. او هم‌چنین به هم‌راه تیم تاج قهرمانی در جام تخت جمشید و جام باشگاه‌های آسیا را تجربه کرده‌است.

 

یادبودی اختصاصی از ورزش سه به یاد این اسطوره همیشه جاودان ایران بزرگ

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال ناصرحجازی را دومین دروازه‌بان برتر قرن بیستم قاره آسیا پس از محمد الدعایه عربستانی معرفی کرده‌است. ضمن آنکه حجازی به عنوان چهل و یکمین دروازه‌بان برتر قرن بیستم جهان از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان، برگزیده روزنامه نیونیشن چاپ سنگاپور به عنوان یکی از ۱۰ دروازبان برتر جهان در تاریخ ۲۷ فوریه ۱۹۸۰ و جزو ۱۰ بازیکن برتر قاره آسیا در تمامی ادوار مسابقات جام جهانی از نگاه سایت ورزشی و معتبر ESPN FC معرفی شده‌است. ناصر حجازی دارای رتبه ۱۳۴ جهان و رتبه دوم ایران با رکورد ۸۳۷ دقیقه در بسته نگاه داشتن دروازه از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان است.

 

حجازی در دوران مربی‌گری هم تیم استقلال تهران را به عنوان نایب قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا و قهرمانی لیگ آزادگان رساند.

 

وی در روز ۲ خرداد ۱۳۹۰ پس از تحمل مدت‌ها رنج ناشی از بیماری سرطان ریه در بیمارستان کسری تهران درگذشت و در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۰ خورشیدی در «قطعه نام‌آوران» بهشت زهرا به خاک سپرده شد. ایشان به عنوان بزرگترین اسطوره باشگاه استقلال شناخته می‌شوند.

 

ناصر حجازی و غلامرضا تختی تنها چهره‌های ورزشی هستند که نام آن‌ها در مجموعه کتاب در دست چاپ مفاخر و نام آوران ایران زمین در کنار نام‌هایی چون ابوعلی سینا، سعدی شیرازی، حکیم ابوالقاسم فردوسی، عطار نیشابوری، امیر کبیر، کمال الملک، جلال آل احمد، پروین اعتصامی، محمود حسابی، علی شریعتی و جعفر شهیدی قرار گرفته‌است.

 

در سال ۲۰۱۸ سایت afc طبق رأی‌گیری از کاربران خود خواست بهترین بازیکنان تاریخ جام ملت‌ها را انتخاب نمایند که ناصر حجازی با آرای حداکثری عنوان بهترین دروازه‌بان تاریخ تمام ادوار جام ملتهای آسیا را از آن خود کرد

 

3 دیدگاه

  • آرمین نراقی
  • 2 خرداد 1399

ناصرخان نه تکرار میشه نه تکراری، وقتی کلمه ی اسطوره میاد تنها کسی که برازنده ی این لقب هست ناصرخان حجازیه

  • AliReza Nikkhahmatanagh
  • 2 خرداد 1399

بعنوان یک ایرانی میگم ، ناصر حجازی چشم و چراغ این فوتبال بود ، بعنوان یک پرسپولیسی هم میگم روحش شاد مرد بزرگوار

  • سید رضا ابراهیم پور
  • 2 خرداد 1399

من طرفدار پرسپولیسم اما ناصرخان حجازی را قلباٌ دوست داشتم چرا که علاوه بر این که بازیکن بزرگی بود انسان بزرگ و وارسته ای بود روحش شاد و یادش گرامی باد