10 سیو برتر ترشتگن در لیگ قهرمانان اروپا 2019

مارک-آندره تراشتِگن (به آلمانی: Marc-André ter Stegen) (زادهه ۳۰ آوریل ۱۹۹۲ در مونشن‌گلادباخ) دروازه‌بان فوتبال اهل آلمان است که برای باشگاه بارسلونا و تیم ملی فوتبال آلمان بازی می‌کند. ترشتگن درحال حاضر یکی از با ارزش‌ترین دروازه‌بانان جهان به‌شمار می‌رود.

تراشتِگن بازی را از ۳ سالگی در آکادمی باشگاه مونشن گلادباخ آغاز کرد. او در ابتدا مهاجم بود و در پست‌های مختلفی بازی کرد اما روزی مربی به وی گفت که به درد حمله و گل زنی نمی‌خورد؛ چندی بعد به دلیل مصدومیت دروازه‌بان تیم پایه در دروازه ایستاد و فهمید که چقدر به این پست علاقه‌مند است. او در سال ۲۰۰۹ به تیم اصلی مونشن گلادباخ راه یافت و پس از چهار فصل و انجام ۱۰۸ بازی در بروسیا مونشن‌گلادباخ در بوندسلیگای آلمان با قراردادی ۱۲ میلیون یورویی به بارسلونا پیوست. وی در سطوح مختلف فوتبال آلمان بازی کرده‌است و نخستین حضور بین‌المللی خود را در سال ۲۰۱۲ تجربه کرده‌است. وی همچنین اولین جام باشگاهی خود را در اروپا همراه بارسلونا در فصل ۲۰۱۴–۲۰۱۵ با قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا که به عنوان دروازه‌بان ثابت در این لیگ حضور داشت به دست آورد. تراشتِگن همراه با تیم ملی آلمان برای نخستین بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. و در جام جهانی ۲۰۱۸ در لیست بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان قرار داشته است. او جز محدود دروازه بانانی است که توانسته پنالتی مسی رو مهار کند. او اکنون باشماره پیراهن ۱ دروازه‌بان اصلی بارسلونا است تراشتِگن در میان دروازه بانان جهان دارای بیشترین حد پرش و دقیق ترین ارسال‌ها است. تراشتِگن در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ جایزه بهترین سیو فصل اروپا را در بازی مقابل بایرن مونیخ (مهار دقیق و تماشایی ضربه روبرت لواندوفسکی) دریافت کرد، در حالی که توپ کمی از خط گذشته بود.

او در سال ۲۰۱۱ با دنیلا ییله (Daniela Jehle) آشنا شد و در سال ۲۰۱۶ با او نامزد کرد. آن‌ها در ۱۵ مه ۲۰۱۷ در سیتگس بارسلونا عقد رسمی کردند و در ماه ژوئیه همان سال در توسکانی ایتالیا جشن ازدواج مجللی برگزار کردند.

شرط ازدواج دنیلا ییله با وی این بود که مارک در دانشگاه مشغول به تحصیل شود و با مدرک تحصیلی عالیه از دانشگاه فارغ التحصیل شود.

مارک آندره تراشتِگن به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، اسپانیایی، کاتالان، ایتالیایی و فرانسوی مسلط است.

0 دیدگاه